Надеждност и безопасност със SCADA системи за отдалечени обекти

ВЕЦ, фотоволтаични централи, водохранилища и резервоари, водопреносни мрежи и множество други отдалечени обекти днес се следят и управляват дистанционно, благодарение на автоматизацията, интернет комуникациите и SCADA. Така се намаляват експлоатационните разходи и необходимостта от обслужващ персонал на място.

Недостатъкът е сравнително дългото време за реакция при отстраняване на повреди – затова в тази статия ще разгледаме добрите практики за минимизиране на повредите и осигуряване на висока оперативност на отдалечените системи.

1. Избор на подходящ хардуер и софтуер

Според специфичните изисквания и характеристики на вашето приложение изберете подходящите хардуерни и софтуерни компоненти за вашата отдалечена система.

Например, при избора на сензори, контролери, комуникационни устройства и сървъри важни фактори са локалната температура, влажност, вибрации, прах, корозия, захранване и достъп за поддръжка.

Трябва да оцените и съвместимостта, мащабируемостта, функционалността и сигурността на комуникациите на вашата отдалечена SCADA система, като например интерфейса човек-машина (HMI) на съоръженията на място, системата за събиране, регистриране и анализ на данни и системата за надзорно управление.

atvise scada – съвместимост и гъвкавост

2. Резервираност

Втората стъпка е да изградите системи за резервиране, които обхващат електрозахранването, системите за автоматизация и SCADA системата. Така се гарантира оперативността в случай на сривове или прекъсвания.

Например, трябва да разполагате с автоматична АВР система, която при отпадане на основното захранване да включи резервен източник – дизел-генератор или мощен UPS.

SCADA и PLC контролери в режим на Hot Standby резервираност гарантират оперативността при повреда в контролер или SCADA сървър. Така се осигурява безопасността на отдалечения обект и се избягва загубата на данни.

Може да се наложи да разполагате и с резервни комуникационни канали, като кабелни и безжични мрежи, за да предотвратите загубите на комуникация.

Hot standby SCADA

atvise scada – горещо резервиране

3. Прилагане на мерки и политики за сигурност при отдалечени SCADA системи

Приложете добрите практики за сигурност за вашата SCADA система, за да я защитите от кибератаки или неоторизиран достъп.

Криптиране на данните и удостоверяване както на потребителите, така и на мобилните и десктоп устройства с достъп до SCADA системата, предотвратява проникване и саботаж.

Отделни или ролеви права за достъп до надзорното SCADA управление пък гарантират, че само персонал с нужната квалификация може да извършва дадени оперативни действия в отдалечената система.

Добре разработената политика за киберсигурност на SCADA системите включва прилагането на надеждни мерки за сигурност, включително сегментиране на мрежата, контрол на достъпа, криптиране и редовни оценки на уязвимостта. Чрез проактивно справяне с потенциалните уязвимости и заплахи организациите могат да сведат до минимум риска от кибер инциденти, които могат да нарушат работата, да застрашат безопасността и да доведат до значителни финансови загуби.

Обърнете нужното внимание и на ограничаване на физическото проникване в отдалечения обект, например чрез система за сигурност и видео наблюдение, блиндирани врати и заграждения.

Политика за киберсигурност

atvise scada – върхова киберсигурност

Разбира се, съществуват много допълнителни добри практики за гарантиране на правилната работа на отдалечени обекти. Тук може да споменем редовната поддръжка и тест – както на сървъра на SCADA системата, така и на свързаните сензори, контролери, комуникационни устройства. Обучението на персонала за работа със SCADA системата, както и обучението на мениджмънта за анализ на оперативните данни също спомагат за вземане на правилните решения и за оптимизация на експлоатационните разходи на отдалечените съоръжения.