HMI (Human Machine Interface или човеко-машинен интерфейс) е потребителски интерфейс, който позволява на човека (оператора) да комуникира с машината. HMI трябва да улеснява улеснява оператора, так че той да може да изпълнява задачите си правилно, по-удобно и по-бързо.
Видове HMI или интерфейс човек-машина
Интерфейсът „човек-машина“ може да е решен по много начини – от бутони и информационни дисплей на машини, компютърни монитори до тактилни екрани и мобилни смарт устройства. Независимо от типа си, целта му е да предостави информация за машината, нейната работа и производителност и да позволява управление на текущите работни процеси.
Получената от машините информация е статистическа и оперативна – за управление. Тези два вида информация предоставят единна, надзорна информация, която осигурява глобален поглед върху машината.
HMI е с различна комплексност, в зависимост от нуждите за управление на машината.
Например при прости машини като асансьор, HMI е съставен от механични бутони за избор на етаж и управление на врати, сигнализация за посока и етаж. Това дава на пътника (оператора) цялото необходимо управление и обратна информация, от която има нужда за да използва правилно машината.
Изискванията към човеко-машинния интерфейс са коренно различни при по-сложни машини и поточни линии, особено когато са част от технологичен процес и се следят аналогови величини или когато е необходима гъвкавост в производителността и параметрите. По-комплексните автоматизирани процеси изискват нагледно и удобно представяне на информацията и данните, от които има нужда оператора, като ергономичното решение за това е тактилният операторски терминал.
Тактилни (тъч) операторски терминали
Те представят информация чрез пряко взаимодействие с потребителя, т.е. потребителят докосва екрана, за да избере менюто, бутоните и т.н. Използването им се увеличава през последните години поради изключителното удобство и ефективност за локално управление на машини.
Как работи HMI?
Операторските HMI терминали, са интерфейс човек-машина, който разпознава езика за програмиране на машината и осигурява графичното му представяне.
Можете да създадете графично представяне на машината и да управлявате работата ѝ чрез програмни команди, които се въвеждат директно от екрана.
За да се създаде такава удобна система за управление, HMI терминала трябва да комуникира с PLC контролера на машината.
Критерии за избор на HMI
Лесната конфигурация на комуникацията между операторския терминал и контролера, нейната бързина и надеждност е в основата на доброто изпълнение на HMI система.
В зависимост от комуникационния протокол на контролера и неговия тип, настройката на комуникацията HMI-PLC може да изисква часове програмиране и ръчно въвеждани адресации или да позволява автоматично сваляне и разпознаване на различните променливи в програмата на машината.
Oсновен критерии при избор на HMI операторски терминал е и лесното създаване на графичния интерфейс.
atvise® HMI
atvise® HMI е напълно функционален уеб HMI софтуер за управление на прости и сложни машини и производствени линии.
С интегрирания OPC UA клиент и atvise® connect като комуникационен драйвер за контролери на Siemens и Rockwell, както и за Modbus, KNX, MQTT и BACNet, разполагате с цялата възможна свързаност на HMI приложението към машината.
Други важни критерии при избор на HMI графичен терминал:
- Лесна интеграция в системи за мониторинг и управление на по-високо ниво (SCADA);
- Наличие на вграден уеб сървър за дистанционен мониторинг през отдалечено PC или мобилни устройства;
- Възможност за дистанционна поддръжка и обновяване от производителя на машината (OEM);
- Възможност за пълна персонализация и брандиране на графичния интерфейс.
HMI софтуерът на atvise® дава всичко това, както и множество други предимства, които улесняват и намаляват времето за разработка. Той може да се инсталира на всеки графичен операторски терминал с операционна система Windows или Linux.
Предлагат се и готови индустриални тактилни дисплей – вижте atvise® bundles.